Wygraj z nałogiem!

terapia uzależnień, leczenie alkoholików, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, ośrodek leczenia uzależnień

Zespół Otella - co to jest? 

Alkoholizmowi mogą towarzyszyć również inne zaburzenia. Jednym z nich jest zespół Otella. Sprawdź, na czym polega to zaburzenie. Dowiedz się, jak bronić się przed osobą, która z powodu syndromu Otella staje się agresywna.

Czym jest Zespół Otella i jak się objawia?

Nazwa „syndrom Otella” pochodzi od sztuki Szekspira „Otello", w której mąż Desdemony, Otello, popada w paranoję, wierząc, że jego żona zdradza go z innym mężczyzną. Zespół Otella to rodzaj psychozy, która najczęściej ujawnia się u mężczyzn nałogowo pijących alkohol. Osoba cierpiąca na tę chorobę jest nadmiernie zazdrosna o partnera. Wynika to z głębokiego przekonania o niewierności ukochanej osoby - przekonania, którego jednak nie potwierdzają żadne fakty.

Objawy Zespołu Otella

  • Interpretowanie wszelkich zdarzeń jako dowodów na zdradę żony/partnerki.
  • Nieustanne próby zdobycia dowodów na niewierność.
  • Agresja werbalna i fizyczna, szczególnie pod wpływem alkoholu.
  • Zasypywanie partnerki pytaniami o to, gdzie była, co robiła, z kim się widziała.
  • Uleganie irracjonalnym przekonaniom.

zespół otella

Zespół Otella - jak się bronić?

Alkoholik cierpiący na Zespół Otella często staje się agresywny. Nie panuje nad emocjami i zachowaniem, co niestety sprzyja przemocy. Jest to sytuacja niebezpieczna dla żony czy partnerki uzależnionego. Jak skutecznie bronić się przed oskarżeniami czy agresywnymi gestami?

Przede wszystkim należy niezwłocznie skontaktować się z ośrodkiem prowadzącym terapię dla alkoholików. Osoba obawiająca się o swoje zdrowie i życie może liczyć na wsparcie terapeutów. Udzielą oni wskazówek na temat tego, jak skłonić alkoholika do leczenia. Pierwszym krokiem do uwolnienia się od objawów Zespołu Otella jest bowiem zerwanie z nałogiem. 

Kolejna sprawa to konsultacja z psychiatrą i przepisanie leków działających przeciwpsychotycznie. Pacjent musi je przyjmować również po zakończeniu terapii uzależnień.

Znasz kogoś z problemem alkoholowym? Nie czekaj tylko zadzwoń do nas!

  • Copyright All right reserved 2022