Wygraj z nałogiem!

terapia uzależnień, leczenie alkoholików, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, ośrodek leczenia uzależnień

Terapia uzależnień - jak wygląda? 

Osoby trafiające na terapię uzależnień zastanawiają się, czego mogą się spodziewać po takiej formie leczenia. W artykule wyjaśniamy, jaka jest tematyka spotkań z terapeutą oraz dlaczego terapia uzależnień przybiera najczęściej formę terapii grupowej.

Jakie tematy są poruszane na terapii uzależnień?

Osoba zajmująca się terapią uzależnień pomaga ludziom zrozumieć wpływ alkoholizmu na ich życie. Stara się przy tym ukierunkować pacjentów na prawidłowy i racjonalny tok myślenia: "To nie problemy sprawiają, że piję. To picie sprawia, że mam problemy". Dzięki sesjom terapeutycznym chory poznaje sposoby na odzyskanie równowagi, a przede wszystkim na radzenie sobie w życiu bez destrukcyjnej używki. 

Ponadto w trakcie terapii uzależnień terapeuci omawiają objawy alkoholizmu u konkretnego podopiecznego. Starają się również ustalić z chorym źródło jego nałogu. Terapeuta opowiada również o tym, jak alkoholicy doświadczają objawów odstawienia, gdy przerywają spożycie etanolu. Wyjaśnia też, w jaki sposób chorzy mogą odczuwać głód alkoholowy, nawet jeśli nie chcą już pić. Dzięki temu alkoholik nabiera coraz większej świadomości na temat zaburzenia.

terapia uzależnień

Dlaczego zajęcia terapeutyczne odbywają się w grupie?

Terapia grupowa od dawna jest najpowszechniej stosowaną metodą leczenia uzależnień. Skąd wzięła się jej popularność? Duża w tym zasługa twórców modelu Minnesota - formy terapii, która narodziła się w amerykańskim ośrodku odwykowym "Hazelden". Ale to nie jedyny powód, dla którego terapia uzależnień najczęściej przyjmuje formę spotkań w grupie.

Zalety terapii grupowej

Terapia grupowa jest potężnym narzędziem pomocy dla alkoholików, ponieważ zapewnia im:

  • wsparcie od osób z podobnym problemem,
  • motywację do zachowania trzeźwości,
  • możliwość odbudowania kompetencji interpersonalnych,
  • poczucie przynależności i bycia potrzebnym,
  • poprawę samooceny.

Co więcej, alkoholicy uczestniczący w grupowej terapii uzależnień lepiej rozumieją swój problem. Dostrzegają podobne cechy u innych uczestników, co pozwala im uczciwie spojrzeć na własne uzależnienie.

Znasz kogoś z problemem alkoholowym? Nie czekaj tylko zadzwoń do nas!

  • Copyright All right reserved 2022