Wygraj z nałogiem!

terapia uzależnień, leczenie alkoholików, leczenie alkoholizmu, terapia alkoholowa, ośrodek leczenia uzależnień

Leczenie narkomanii

Narkomania zbiera tragiczne żniwo wśród ludzi uzależnionych, zwłaszcza wśród młodzieży. Narkoman, tak jak i alkoholik, potrzebuje fachowej pomocy, by wyjść z uzależnienia. Z tekstu dowiesz się, czym jest uzależnienie od narkotyków, jak je rozpoznać oraz leczyć.

Narkomania - definicja

Narkomania to przewlekła choroba, która może dotknąć każdego. Charakteryzuje się kompulsywnym zażywaniem środków odurzających, zwiększającą się stopniowo tolerancją na używkę oraz objawami odstawienia w chwilach trzeźwości.

Narkotyki to silne substancje, które zmieniają sposób pracy naszego mózgu. Oddziałują na poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina. Zmiany te mogą powodować intensywne uczucie przyjemności lub ulgi przez wiele godzin, lub dni, co może utrudnić zaprzestanie używania narkotyków, nawet jeśli powodują one problemy w naszych związkach, finansach, zdrowiu i pracy.

Objawy narkomanii

Narkomania jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Objawy są różne dla każdej osoby i zależą od rodzaju przyjmowanego leku.

Wśród symptomów nałogu możemy wyróżnić objawy fizyczne, psychiczne i behawioralne. Objawy fizyczne obejmują:

  • zwiększoną tolerancję na substancję,
  • silne pragnienie narkotyków (głód narkotykowy),
  • utratę kontroli nad ilością przyjmowanych substancji.

Do objawów psychicznych należą z kolei m.in. zaburzona ocena sytuacji, zaprzeczanie problemowi, racjonalizacja zażywania narkotyków oraz zniekształcone poczucie czasu.

leczenie narkomanii

Symptomy behawioralne narkomanii to np.:

  • spędzanie większej ilości czasu na poszukiwaniu narkotyków,
  • niewypełnianie obowiązków w pracy lub szkole,
  • izolacja społeczna (np. unikanie kontaktu z przyjaciółmi),
  • angażowanie się w ryzykowne czynności pod wpływem substancji (np. brawurowa jazda).

Leczenie narmomanii - na czym polega?

Narkomania podobnie jak alkoholizm nie ustąpi samoistnie. Dlatego jeśli bliska Ci osoba uzależniła się od substancji psychoaktywnych, skontaktuj się z ośrodkiem zajmującym się leczeniem uzależnień od narkotyków. Konieczna jest szybka reakcja, ponieważ im bardziej zaawansowana choroba, tym większe ryzyko śmiertelnego zatrucia narkotykami.

Wszystkie osoby trafiające na terapię najpierw są poddawane profesjonalnej detoksykacji pod kontrolą lekarza. Przebiega ona podobnie jak odtruwanie alkoholowe. Organizm zostaje oczyszczony z toksyn w celu zniwelowania objawów zespołu abstynencyjnego.

Następnie narkoman może rozpocząć terapię w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków. Oderwanie od złego towarzystwa, a przede wszystkim od bodźców napędzających chorobę daje uzależnionemu szansę na zmianę destrukcyjnego stylu życia. Jest ratunek zarówno dla ciała, jak i psychiki.

 

Znasz kogoś z problemem alkoholowym? Nie czekaj tylko zadzwoń do nas!

  • Copyright All right reserved 2022